Each match is best of three 13 point games played in Advantage GC format
The top two in each block progress to the knockout stage
Block A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Wins | Points | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Chris Ardley | 7-4, 5-7, 7-3 | 7-4, 7-5 | 7-4, 5-7, 5-7 | 7-6, 6-7, 4-7 | 2 | +6 | 2 | |
2. Anne Gill | 4-7, 7-5, 3-7 | 7-5, 7-3 | 7-6, 5-7, 4-7 | 7-4, 4-7, 7-6 | 2 | -9 | 4 | |
3. Peter Goldsmith | 4-7, 5-7 | 5-7, 3-7 | 6-7, 3-7 | 7-3, 4-7, 2-7 | 0 | 5 | ||
4. Ray Hall | 4-7, 7-5, 7-5 | 6-7, 7-5, 7-4 | 7-6, 7-3 | 7-4, 3-7, 7-3 | 4 | 1 | ||
5. Jim Mander | 6-7, 7-6, 7-4 | 4-7, 7-4, 6-7 | 3-7, 7-4, 7-2 | 4-7, 7-3, 3-7 | 2 | +3 | 3 |
Block B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Wins | Points | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Martin Avis | - | 5-7, 4-7 | 7-4, 3-7, 7-3 | 2-7, 3-7 | 4-7, 3-7 | 1 | 4 | ||
2. |
- | - | - | - | - | - | - | - | |
3. Richard Ellis | 7-5, 7-4 | - | 4-7, 7-2, 7-6 | 7-5, 7-6 | 7-4, 7-6 | 4 | 1 | ||
4. Vincent L'Estrange | 4-7, 7-3, 3-7 | - | 7-4, 2-7, 6-7 | 1-7, 2-7 | 6-7, 7-5, 6-7 | 0 | 5 | ||
5. Alan Price | 7-2, 7-3 | - | 5-7, 6-7 | 7-1, 7-2 | 5-7, 7-5, 7-5 | 3 | 2 | ||
6. Nira Scutt | 7-4, 7-3 | - | 4-7, 6-7 | 7-6, 5-7, 7-6 | 7-5, 5-7, 5-7 | 2 | 3 |
Block C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Wins | Points | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. David Dickins | 5-7, 7-6, 7-5 | 3-7, 7-6, 7-3 | 6-7, 7-6, 7-6 | 7-6, 7-2 | 7-4, 7-3 | 5 | 1 | ||
2. Pam Gooders | 7-5, 6-7, 5-7 | 5-7, 7-2, 4-7 | 6-7, 7-3, 7-3 | 7-2, 3-7, 7-6 | 2 | 3 | |||
3. Paul Green | 7-3, 6-7, 3-7 | 7-5, 2-7, 7-4 | 7-3, 7-0 | 2-7, 7-4, 7-4 | 7-3, 7-3 | 4 | 2 | ||
4. Philip Harrison | 7-6, 6-7, 6-7 | 3-7, 0-7 | 7-2, 5-7, 7-6 | 1 | -8 | 4 | |||
5. Diana Rolfe | 6-7, 2-7 | 7-6, 3-7, 3-7 | 7-2, 4-7, 4-7 | 2-7, 7-5, 6-7 | 0-7, 7-5, 7-6 | 1 | -15 | 5 | |
6. Reg Soffe | 4-7, 3-7 | 2-7, 7-3, 6-7 | 3-7, 2-7 | 7-0, 5-7, 6-7 | 0 | 6 |
Block D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Wins | Points | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Les Ardley | 7-3, 7-5 | 7-1, 7-5 | - | 3-7, 7-3, 3-7 | 2 | 2 | |||
2. |
- | - | - | ||||||
3. Chris Bailey | 3-7, 5-7 | 7-5, 7-4 | - | 4-7, 7-5, 2-7 | 1 | 3 | |||
4. David Larkin | 5-7, 1-7 | 5-7, 4-7 | - | 6-7, 4-7 | 0 | 4 | |||
5. |
- | - | - | - | - | - | |||
6. Konstantin Yudintsev | 7-3, 3-7, 7-3 | |
7-4, 5-7, 7-2 | 7-6, 7-4 | 3 | 1 |
Quarter Final | Semi-Final | Final | Winner |
---|---|---|---|
Ray Hall | Les Ardley 7-3, 7-5 | Richard Ellis 7-4, 7-6 | David Dickins 3-7, 7-6, 7-3 |
Les Ardley | |||
Richard Ellis | Richard Ellis 7-3, 7-0 | ||
Paul Green | |||
David Dickins | David Dickins 7-6, 7-5 | David Dickins 7-5, 4-7, 7-2 | |
Alan Price | |||
Konstantin Yudintsev | Konstantin Yudintsev 7-4, 7-4 | ||
Chris Ardley |