Sussex County Croquet Club

Welcome  News  Downloads  Links 
News

AC Vets Tournament 2013 - by John_Low 30/07/2013 @ 18:25

There are some photos of the presentations for this CA event held at Southwick in the Photo area.  I have no details I'm afraid.


Alternate Stroke Doubles Competition 2013 - by Ray_Hall 22/07/2013 @ 23:44

East Saxons make off with South Saxons silver

 

A five round Swiss was played, with three games on Saturday. The holders, Colin & Georgeen Hemmings, led the field overnight with three wins. Richard and Pat Jackson were in an unaccustomed position at the bottom of the table. Nevertheless, Sunday morning saw a comprehensive win over the leaders by Janet Overell and Margaret Hampson. Meanwhile, the hastily assembled pairing of Liz Farrow and Keith Slatter (14 bisques) emerged to face the holders (3.5) in the final round. The underdogs went well ahead but, with bisques all spent, were just overhauled as the timer ran down.

Elizabeth Castell contributed a wonderful “Porter Cake” for tea, after which she presented the Castell Soda Siphons to Colin & Georgeen.

Colin___Georgeen_05670B.png

Sixteen players had entered, with handicaps from -1 to 16. Five pairs had Southwick affiliation of some sort, the others from Colchester (2) and Purley Bury/Surbiton. The hoops had been moved and reset in the preceding week, and were firm without rabbit runs, but somewhat unforgiving. As a result, scoring was slow, with 14 of 20 games going to the 3 hour time limit.

Soda_Syphons.png

The modified tournament regulations resulted in five handicaps (for the pair) from 1.5 to 6, and three from 9 to 14. The closeness of most games and distribution of handicaps in the final results suggest that the modified regulation is along the right lines but will, no doubt, be fine-tuned as experience is gained.

ASD_Runners_up_05671.png

(Runners-up Keith Slatter and Liz Farrow)

(All photos courtesy of Ray Hall)

 

Full results:

Entrants and Final Position

  Indiv H/c Indices Avg Index Pair H/c   wins Position
               
Georgeen Hemming 7 1400          
Colin Hemming 0.5 1950 1675 3.5   4 1
               
Liz Farrow 11 1200          
Keith Slatter 16 1050 1125 14   3 2
               
Jamie Angus 6 1450          
Jack Davies -1 2250 1850 1.5   3 3
               
Mark Hamilton 2 1800          
Sharon Theobald 14 1100 1450 6   3 4
               
Alan Rew 12 1150          
Jeffrey Rushby 6 1450 1300 9   2 5
               
Jane Collier 12 1150          
Ann Brookes 11 1200 1175 12   2 6=
               
Janet Overell 4.5 1550          
Margaret Hampson 8 1300 1425 7   2 6=
               
Richard Jackson 4 1600          
Pat Jackson 7 1400 1500 5   1

8

Results by Round

  1  
  score wins
     
Collier&Brookes 26 1
Angus&Davies -26 0
Hamilton&Theobald +2t 1
Hampson&Overell -2t 0
Hemming&Hemming +2t 1
Jackson&Jackson -2t 0
Rew&Rushby -22 0
Farrow&Slatter +22 1

 

  2  
  score wins
     
Collier&Brookes +12 2
Farrow&Slatter -12 1
Hamilton&Theobald -7t 1
Hemming&Hemming +7t 2
Hampson&Overell +6t 1
Jackson&Jackson -6t 0
Rew&Rushby -14 0
Angus&Davies +14 1

 

  3  
  score wins
     
Collier&Brookes -8t 2
Hemming&Hemming +8t 3
Hampson&Overell -7t 1
Farrow&Slatter +7t 2
Hamilton&Theobald -13 1
Angus&Davies +13 2
Rew&Rushby +7t 1
Jackson&Jackson -7t 0

 

  4  
  score wins
     
Hemming&Hemming -24 3
Hampson&Overell +24 2
Angus&Davies -4t 2
Farrow&Slatter +4t 3
Collier&Brookes -3t 2
Rew&Rushby +3t 2
Hamilton&Theobald +2t 2
Jackson&Jackson -2t 0
   

 

  5  
  score wins
     
Hemming&Hemming +2t 4
Farrow&Slatter -2t 3
Angus&Davies +3t 3
Hampson&Overell -3t 2
Rew&Rushby -1t 2
Hamilton&Theobald +1t 3
Collier&Brookes -1t 2
Jackson&Jackson +1t 1

 

 


Annual tournament closing date - by John_Low 26/06/2013 @ 20:14

Closing date is 15th July, not June.  Sorry.  Still plenty of time to enter!


One day competition, 9th June 2013 - by John_Low 09/06/2013 @ 21:47

Two events in the one-day format:  Association croquet handicap and advanced 14pt games.

 

The handicap event was won by Phil Dunk; a combination team of Steve Lewendon & Jim Mortell came second.

 

The advanced event was won by Simon Hayward Tapp who has rejoined SCCC after a gap of some decades. Welcome back, Simon.  The runner-up was Frances Low.

 

Full results below:

Advanced event (5 round swiss)

1 David Gillett  beat  Alan Theobald +8
2 Frances Low  beat  Jeff Rushby +8
3 Chris / Gene  beat  Graham Pegley +2t
4 Simon Hayward Tapp  beat  John Gosney +4
5 David Cook  beat  John Low +10
6 Frances Low  beat  David Gillett +5t
7 Simon Hayward Tapp  beat  Chris Constable +13
8 David Cook  beat  Alan Theobald +1t
9 John Gosney  beat  John Low +13
10 Jeff Rushby  beat  Graham Pegley +11
11 Simon Hayward Tapp  beat  Frances Low +11
12 David Cook  beat  David Gillett +8
13 Gene Mears  beat  Jeff Rushby +5
14 Alan Theobald  beat  John Gosney +1t
15 John Low  beat  Graham Pegley +1t
16 Simon Hayward Tapp  beat  David Cook +7
17 Frances Low  beat  Gene Mears +7
18 David Gillett  beat  John Gosney +2
19 John Low  beat  Jeff Rushby +6
20 Graham Pegley  beat  Alan Theobald +12
21 Simon Hayward Tapp  beat  David Gillett +9
22 Frances Low  beat  David Cook +9
23 Jeff Rushby  beat  Alan Theobald +1
24 Graham Pegley  beat  John Gosney +2

Simon Hayward Tapp 5 wins
Frances Low 4 wins
David Gillett & David Cook 3 wins
John Low, Gene Mears, Jeff Rushby & Graham Pegley 2 wins
Alan Theobald & John Gosney 1 win.

 

Handicap event (5 round american)

1  Simon Mew  beat   Liz Farrow +2
2  Keith Slatter  beat   Clive Hayton +8
3  Jim / Steve  beat   Phil Dunk +3
4  Clive Hayton  beat   Liz Farrow +8
5  Phil Dunk  beat   Simon Mew +3
6  Jim / Steve  beat   Keith Slatter +1
7  Liz Farrow  drew with   Jim / Steve
8  Phil Dunk  beat   Keith Slatter +1
9  Simon Mew  beat   Clive Hayton +6
10  Liz Farrow  beat   Keith Slatter +6
11  Jim / Steve  drew with  Simon Mew
12  Phil Dunk  beat   Clive Hayton +1
13  Clive Hayton  beat   Jim / Steve +2
14  Keith Slatter  beat   Simon Mew +9
15  Liz Farrow  drew with   Phil Dunk

Phil Dunk 3 wins
Cline Hayton, Simon Mew, Jim/Steve and Keith Slatter 2 wins

Liz Farrow 1 win.

 

(Sorry, no photos!)


Ladies Day Wednesday 3rd July - by Clive_Hayton 20/05/2013 @ 19:44

If you would like to play on Ladies day, please sign up on the list on the notice board or let Gene Mears or Liz Farrow know.

 

You can also email ladiesday@sussexcountycroquetclub.org.uk


Spring 2013 Newsletter - by Clive_Hayton 18/05/2013 @ 09:31

You can download the Spring Newsletter here.  The file is in PDF format. Follow the link below if you do not have a suitable reader installed on your computer.

 

get_adobe_reader.png


The B Level Challenges - by John_Low 05/05/2013 @ 22:10

B Level Challenges

A golf croquet and association croquet tournament for B level players on the same weekend made for a very good turnout on the lawns.  Unfortunately the weather was less welcoming, with cold driving wind and rain on Saturday.  Still, the sun came out on Sunday, jackets came off and everyone felt better.

066_B_Level_Challenges.png

063_B_Level_Challenges.png

The Association Croquet competition was organised as a Swiss and was won by Richard Jackson from Southwick, who won all five games.  The runner-up was Paul Wolff.

156_B_Level_Challenges.png

Association Winner Richard Jackson

157_B_Level_Challenges.png

(Association runner up Paul Wolff)

We were pleased to welcome a contigent of players in the Golf Croquet competition from Sweden and Latvia, who stayed on in Brighton after the WCF Coaching Courses.  The GC competition was won by Janis Steins from Latvia (8/11 wins in an American block). The runner-up was Andrew Dymond, also 8/11 wins.

257_B_Level_Challenges.png

(Sorry, the Manager got in the way! - Winner Janis Steins)

155_B_Level_Challenges.png

(Runner up Andrew Dymond)

069_B_Level_Challenges.png

There was a small celebration afterwards as we all enjoyed a glass of the Latvian liqueur they generously gave the club.

(More photos here, courtesy of David Gaitley and John Low)

GC B Level Competition Block 4-5 May 2013
Andrew Dymond Valerie Harding Sandra Harlinska Viktors Harlinskis Andrea Huxley Richard Jenkins John Moore Goran Norberg Keith Southern Janis Steins Robin Wootton Wins PLACE
Andrew Dymond 7-2 7-1 7-1 7-4 7-4 7-4 6-7 3-7 1-7 7-2 8 2
Valerie Harding 2-7 6-3 7-2 6-5 7-3 6-7 4-5 5-7 3-7 2-7 4 8
Sandra Harlinska 1-7 3-6 3-7 3-7 2-7 2-7 1-5 4-7 4-7 0-7 0 12
Viktors Harlinskis 1-7 2-7 7-3 3-7 5-7 7-6 3-6 2-7 7-6 5-7 3 11
Andrea Huxley 4-7 5-6 7-4 7-3 6-7 7-5 4-5 4-7 3-7 3-7 3 10
Richard Jenkins 4-7 3-7 7-2 7-5 7-6 3-7 4-7 7-3 3-7 3-7 4 9
John Moore 4-7 7-6 7-2 6-7 5-7 7-3 7-4 5-7 7-4 7-3 7 5
Goran Norberg 7-6 5-4 5-1 6-3 5-4 7-4 4-7 4-5 4-5 2-7 7 6
Keith Southern 7-3 7-5 7-4 7-2 7-4 3-7 7-5 5-4 6-7 6-7 8 4
Roberts Stafeckis 4-7 7-3 7-2 7-5 6-3 7-5 2-7 3-5 6-7 7-6 4-7 6 7
Janis Steins 7-1 7-3 7-4 6-7 7-3 7-3 4-7 5-4 7-6 7-4 8 1
Robin Wootton 2-7 7-2 7-0 7-5 7-3 7-3 3-7 7-2 7-6 4-7 8 3

Association results

1    Adrian Morris     beat     Ray Hall    +1
2    Jamie Angus     beat     Andrew Gray    +1
3    David Cook     beat     Stephen Harbron    +1
4    Mark Hamilton     beat     John Bateson    +13
5    Richard Jackson     beat     JohnM Taylor    +25
6    Darryl Whitehead     beat     Jonathan Isaacs    +1
7    Barry Gould     beat     Paul Wolff    +16
8    Richard Way     beat     Neil Coote    +16
9    Barry Gould     beat     Jamie Angus    +12
10    David Cook     beat     Mark Hamilton    +16
11    Adrian Morris     beat     Richard Way    +25
12    Richard Jackson     beat     Darryl Whitehead    +6
13    Paul Wolff     beat     Andrew Gray    +15
14    Stephen Harbron     beat     John Bateson    +8
15    Neil Coote     beat     Ray Hall    +6
16    Jonathan Isaacs     beat     JohnM Taylor    +9
17    Barry Gould     beat     David Cook    3
18    Richard Jackson     beat     Adrian Morris    +4
19    Jamie Angus     beat     Mark Hamilton    +13
20    Darryl Whitehead     beat     Richard Way    +1
21    Paul Wolff     beat     Stephen Harbron    +1
22    Neil Coote     beat     Jonathan Isaacs    +15
23    John Bateson     beat     Andrew Gray    +7
24    Ray Hall     beat     JohnM Taylor    +1
25    Richard Jackson     beat     Barry Gould    +12
26    David Cook     beat     Adrian Morris    +8
27    Jamie Angus     beat     Darryl Whitehead    +16
28    Paul Wolff     beat     Neil Coote    +9
29    Richard Way     beat     Mark Hamilton    +3
30    Jonathan Isaacs     beat     Stephen Harbron    +12
31    Ray Hall     beat     John Bateson    +3
32    Andrew Gray     beat     JohnM Taylor    +19
33    Richard Jackson     beat     David Cook    +16
34    Barry Gould     beat     Adrian Morris    +3
35    Paul Wolff     beat     Jamie Angus    +20
36    Darryl Whitehead     beat     Neil Coote    +10
37    Richard Way     beat     Jonathan Isaacs    +4
38    Mark Hamilton     beat     Ray Hall    +6
39    Stephen Harbron     beat     Andrew Gray    +7
40    JohnM Taylor     beat     John Bateson    +3 

This competition was a qualifying event in the National Golf Croquet Competition.  Janis Steins is qualified to take part if he wishes; first and second reserves are Keith Southern and Valerie Harding.


AC April Advanced Weekend - by John_Low 11/04/2013 @ 22:52

The Southwick Salver was won by Mark Avery who beat runner-up James Hopgood.

winners.png

 

The plate event was won by Luc Berthouze.

consolation.png

(Photos courtesy of David Gaitley)


Charity 1-ball, 26th April - by John_Low 10/04/2013 @ 10:13

Charity 1-ball, 26th April

This event has been cancelled.


The Golf Croquet 'B' Level Series & National Final - by John_Low 01/04/2013 @ 09:30

The Golf Croquet 'B' Level Series & National Final

Thanks to the efforts of Chris Roberts, a national B level GC competition is being organised this season for the first time.  The arrangements are along the linbes of the Ascot Cup in that there are participating tournaments in local clubs.

Sussex is a participating club and the GC B Level Tournament on 4-5 May is a qualifying event.  Places are available.


Top

freeguppy.org © 2004-2018 More info ...