No fireworks but an enjoyable day of Golf Croquet today for 22 doubles teams in three blocks graded by ability.
The top block played 7 games and was won by Brian Aikens & Paul Hilton who won 6/7 games. The middle block played six games (an incomplete block) and was won by Di Langridge & Sue Rice with 5/6 wins. The third block played 5 games and was won by Frances Low & Richard Ellis with 4/5 wins.
Thanks to Frances for managing the event.
A | RBF | BA&PH | CH&LG | RS&CM | CK&AS | T&SN | RW< | GT&RC | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
R.Brooks&E.Farrow | 7 | 7 | 2 | 5 | 7 | 6 | 7 | 4 | 4 | |
B.Aikens & P.Hilton | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 1 | |
C.Heath & L.Gavigan | 6 | 6 | 5 | 7 | 6 | 2 | 2 | 1 | 8 | |
R.Sutton & C.Merrington | 7 | 6 | 7 | 7 | 4 | 7 | 6 | 4 | 3 | |
C.Kirkby & A.Stewart | 7 | 6 | 6 | 3 | 6 | 7 | 5 | 2 | 6 | |
T. & S. Nicholas | 3 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 3 | 4 | 5 | |
R.Wootton & L.Taylor | 7 | 4 | 7 | 5 | 5 | 5 | 3 | 2 | 7 | |
G.Taylor & R.Carline | 6 | 5 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 | 2 |
B | JI | R&JS | PA&HB | B&KH | DL&SR | PH&MA | TJ&ED | GT&FB | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
J&C Isaacs | 6 | 3 | 4 | 7 | 7 | 7 | 3 | 5 | ||
R & J. Soffe | 6 | 7 | 3 | 2 | 4 | 3 | 1 | 8 | ||
P.Adams & H.Bird | 7 | 7 | 3 | 7 | 7 | 5 | 4 | 3 | ||
B & K. Hughes | 7 | 4 | 7 | 4 | 6 | 6 | 2 | 6 | ||
D. Langridge & S.Rice | 7 | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 5 | 1 | ||
P.Harrison & M.Akester | 6 | 7 | 6 | 7 | 6 | 1 | 2 | 7 | ||
T.James & E.Drury | 5 | 7 | 7 | 6 | 7 | 6 | 3 | 4 | ||
G.Tucker & F.Box | 6 | 7 | 7 | 5 | 7 | 7 | 4 | 2 |
C | RE&FL | L&CA | VL&SF | PM&SC | DC&PH | M&AA | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
R.Ellis & F.Low | 7 | 7 | 6 | 7 | 7 | 4 | 1 | |
L & C.Ardley | 6 | 7 | 4 | 7 | 5 | 2 | 3 | |
V.LEstrange & S.Fenn-Tye | 1 | 2 | 7 | 5 | 7 | 2 | 6 | |
P.Mechen & S.Caulfield | 7 | 7 | 6 | 5 | 7 | 3 | 2 | |
D.Comber & P.Harden | 4 | 5 | 7 | 7 | 4 | 2 | 4 | |
M & A.Avis | 3 | 7 | 5 | 3 | 7 | 2 | 5 |
We are very lucky that the weather was rather better than it could have been. Whilst torrential rain fell not far away, Southwick got away with only a couple of short periods when we had to dash for cover.
30 players were divided into 5 discrete blocks of 6 and played 5 games in the event and an extra cross-block friendly for those who were interested as we finished in good time and the sun was out (well, almost).
The five block winners were: Chrissie Merrington, John Low, Beryl Hughes, Graham Tucker and Ken Hughes; congratulations to them.
Linda provided soup and roll for lunch with help from Rachel; there was also tea and cakes (the most delicious fruit cake, as the writer can testify!). Thanks to them for their time and expertise.
Block A | RB | RS | LF | NH | CM | JH | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Richard Brookes | 4 | 3 | 7 | 7 | 7 | 3 | 4 | |
Roger Sutton | 7 | 5 | 7 | 6 | 7 | 3 | 2 | |
Liz Farrow | 7 | 7 | 2 | 6 | 7 | 3 | 3 | |
Neil Humphreys | 6 | 3 | 7 | 6 | 5 | 1 | 5 | |
Chrissie Merrington | 5 | 7 | 7 | 7 | 7 | 4 | 1 | |
Jane Humphreys | 6 | 3 | 5 | 7 | 3 | 1 | 6 |
Block B | TJ | TN | AS | JL | BA | RW | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tony Jolly | 7 | 7 | 6 | 3 | 7 | 3 | 3 | |
Tony Nicholas | 1 | 6 | 5 | 7 | 5 | 1 | 5 | |
Andrew Stewart | 5 | 7 | 4 | 3 | 6 | 1 | 6 | |
John Low | 7 | 7 | 7 | 4 | 7 | 4 | 1 | |
Brian Aikens | 7 | 4 | 7 | 7 | 5 | 3 | 2 | |
Robin Wootton | 5 | 7 | 7 | 6 | 7 | 3 | 4 |
Block C | SN | BH | FL | SP | AF | RC | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sue Nicholas | 4 | 7 | 7 | 5 | 7 | 3 | 2 | |
Beryl Hughes | 7 | 7 | 7 | 7 | 3 | 4 | 1 | |
Frances Low | 5 | 5 | 3 | 7 | 7 | 2 | 4 | |
Sarah Patton | 1 | 1 | 7 | 2 | 2 | 1 | 6 | |
Andrew Fall | 7 | 6 | 2 | 7 | 7 | 3 | 3 | |
Robyn Clark | 3 | 7 | 4 | 7 | 4 | 2 | 5 |
Block D | RE | PM | CC | VL | GT | AG | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Richard Ellis | 7 | 7 | 7 | 4 | 7 | 4 | 2 | |
Pat Mechen | 6 | 7 | 3 | 7 | 6 | 2 | 5 | |
Carol Collins | 3 | 2 | 4 | 4 | 2 | 0 | 6 | |
Vincent L'Estrange | 5 | 7 | 7 | 6 | 5 | 2 | 4 | |
Graham Tucker | 7 | 5 | 7 | 7 | 7 | 4 | 1 | |
Alan Grundy | 5 | 7 | 7 | 7 | 6 | 3 | 3 | |
Block E | PB | PH | MA | AA | KH | FA | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Paul Brown | 5 | 7 | 6 | 6 | 7 | 2 | 4 | |
Pat Harden | 7 | 5 | 5 | 7 | 5 | 2 | 5 | |
Martin Avis | 3 | 7 | 7 | 3 | 7 | 3 | 3 | |
Angela Avis | 7 | 7 | 5 | 7 | 4 | 3 | 2 | |
Ken Hughes | 7 | 5 | 7 | 3 | 7 | 3 | 1 | |
Francis Ainley | 6 | 7 | 6 | 7 | 0 | 2 | 6 |
This one-day event was played in three block of eight teams, divided according to ability.
Block 1 was won by Richard Brooks and David King who beat Brian Aikens and Ivan Segal with both on equal wins and points.
Block 2 was won by Sue and Tony Nicholas with five clear wins.
Block 3 ended with both Elizabeth Drury & Tony James and Linda Gavigan & Fran Box on 5 wins each and the game between them ending in a tie. Linda and Fran won on points.
Block 1 | CH&SA | BA&IS | TJ&FP | RB&DK | N&JH | RW&CH | RS&CM | Wins | Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Clive Hayton & Simon Ancell | 4 | 7 | 2 | 4 | 4 | 7 | 2 | 6 | ||
Brian Aikins & Ivan Segal | 7 | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 5 | 2 | ||
Tony Jolly & Fiona Phillips | 6 | 6 | 5 | 7 | 7 | 5 | 2 | 4 | ||
Richard Brooks & David King | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 5 | 1 | ||
0 | - | |||||||||
Neil & Jane Humphreys | 7 | 5 | 6 | 2 | 7 | 3 | 2 | 5 | ||
Robyn Wootton & Chris Heath | 7 | 1 | 5 | 6 | 3 | 5 | 1 | 7 | ||
Roger Sutton & Chrissie Merrington | 2 | 5 | 7 | 7 | 7 | 7 | 4 | 3 |
Block 2 | S&TN | A&FF | J&CI | MJ&BH | MH&JF | SR&DL | AS&CK | RH> | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sue & Tony Nicholas | 7 | 7 | 5 | 7 | 7 | 7 | 5 | 1 | ||
Andrew & Fiona Fall | 2 | 7 | 7 | 7 | 1 | 5 | 3 | 5 | ||
Jonathan & Chrissie Isaacs | 3 | 5 | 7 | 7 | 3 | 7 | 3 | 4 | ||
Mike Jay & Brenda Hawkins | 7 | 6 | 5 | 7 | 3 | 3 | 2 | 7 | ||
Mark Hamilton & Jane Fry | 3 | 2 | 4 | 6 | 7 | 7 | 2 | 8 | ||
Sue Rice & Di Langridge | 6 | 4 | 7 | 7 | 6 | 7 | 3 | 3 | ||
Andrew Stewart & Cathy Kirkby | 5 | 7 | 7 | 5 | 7 | 7 | 4 | 2 | ||
Ray Hall & Graham Tucker | 7 | 6 | 7 | 6 | 6 | 2 | 2 | 6 |
Block 3 | EB&SG | ED&TJ | R&TE | PM&SC | LG&FB | MA&FA | M&AS | MB&LD | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Elizabeth Bell & Susan Gale | 3 | 6 | 7 | 1 | 2 | 5 | 1 | 7 | ||
Elizabeth Drury & Tony James | 7 | 7 | 7 | tie | 7 | 7 | 5.5 | 2 | ||
Richard & Trish Ellis | 7 | 3 | 4 | 2 | 7 | 4 | 2 | 6 | ||
Pat Mechen & Sue Caulfield | 3 | 6 | 7 | 3 | 7 | 2 | 2 | 5 | ||
Linda Gavigan & Fran Box | 7 | tie | 7 | 7 | 7 | 7 | 5.5 | 1 | ||
Mike Akester & Francis Ainley | 7 | 6 | 7 | 5 | 7 | 7 | 4 | 3 | ||
Mike & Anne Stanton | 7 | 1 | 4 | 4 | 1 | 6 | 1 | 8 | ||
Malcolm Beacham & Linda Davies | 4 | 7 | 7 | 5 | 5 | 7 | 3 | 4 |
Division 1: One single block of 7 all play all.
Please complete your games by the 30th March 2022
Division 2: One block of 8 and one block of 7 all play all. Please complete your games by 30th March.
There will be a final for Division 2 on a date to be arranged for the winners of each block.
Monday 27th | |||
Time | Lawn | Format | Players |
10am | 4 | Chairmans Cup Best of 3 13point games | Martyn Cooperman V Chris Rolph |
Tuesday 28th | |||
10am | 1 | D'Esteere Bowl AC Handicap 26point game | David Marcus V John Low |
Time Limit3.5 Hours | |||
10am | 4 | Franc cup AC Ladies 26 point game | Rosemary Faulkner V Robyn Clark |
for handicaps 16 and over | |||
Wednesday 29th | |||
11am | 1 | Handicap Singles final | Angela Avis v Christine Ardley |
Best of 3 13 point games | |||
2pm | 4 | The Committee Cup | Simon Ancell V Nira Scutt |
best of 3 13 point games | |||
Thursday 30th September | |||
2pm | 1 | Diane Brothers Drawn Pairs | Roger Sutton & Pam Gooders V |
best of 3x 13point games | Pat Harden & Chris Bailey | ||
2pm | 4 | Improvers Cup | Richard Ellis v Simon Ancell |
Best of 3x 13 point games | |||
2pm | 2 | Level Play doubles Division 1 | Fiona Phillips & Tony Jolly v |
Best of 3x 13 point games | Jonathan Isaacs & Morgan Case | ||
Friday 1st October | |||
Time | Lawn | Format | Players |
10am | 4 | Daldy Cup | Thomas Cullis v Chrissie Merrington |
26point game for players with handicaps 9-16 | |||
10am | 2 | Fryer Cup Mens 26point game | Bruce Carr V Richard Ellis |
for handicaps 16 and over | |||
2pm | 4 | Level Play Doubles Div 2 | Reg & Julie Soffe v Pam & Gerald Gooders |
Best of 3 x 13 point games | |||
2pm | 2 | New Challenge Cup | Anne Bolland V Thomas Cullis |
Handicap 26point game advanced rules | |||
Saturday 2nd October | |||
9.3 | 4 | Quaich | Dom Nunns v Tudor jenkins |
Best of 3x 13 point games | |||
10am | 1 | Presidents Cup | Morgan Case v |
One 19 point game | |||
1.00pm | 4 | Millennium Shield | Clive Hayton v Tudor Jenkins |
Best of 3 x 14 point games | |||
1.30pm | 2 | Bush Cup AC | Pam Gooders V Richard Ellis |
18point game for handicaps 18 | |||
and over games played to base 8 | |||
Sunday 10th October | |||
10am | 4 | Freddy Reynolds Cup | Clive Grimley V Paul Castell |
Best of 3 One Ball |
The Club participated in the GC Handicap League (West)
run by the SECF. The draw included matches against Compton, Guildford & Godalming B, Hassocks (withdrew) and West Worthing. Each team comprised 4 players with 3 rounds played - Round 1 (2 Doubles), Round 2 (4 Singles) and Round 3 (1 Doubles and 2 Singles).
Games were best of 13 points with extra turns allocated against player handicaps. The matches were played between July and September.
The Club performed reasonably well with very narrow
4 - 5 losses against West Worthing and Guildford & Godalming B. Our best was saved for the last match when we beat Compton 7 - 2.
Thanks to Sandra Towner (+9), Francis Ainley (+8), Mike
Akester (+6), Nigel Barton (+6) and Phil Harrison (+5) who represented The Club during the campaign.
Phil Harrison
As a mark of respect at the news on Jane Rimmington's death we are postponing this tournament.
Further news in due course.
Block A | JB | CR | MC | DB | RS | CM | RC | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jamie Burch | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 | 1 | |
Christopher Roberts | 7 | 7 | 2 | 7 | 7 | 7 | 5 | 2 | |
Morgan Case | 2 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 4 | 4 | |
David Bell | 1 | 7 | 3 | 7 | 7 | 7 | 4 | 3 | |
Roger Sutton | 3 | 5 | 2 | 5 | 6 | 7 | 1 | 5 | |
Christine Merrington | 4 | 5 | 3 | 0 | 7 | 4 | 1 | 7 | |
Ron Carter | 1 | 2 | 6 | 1 | 4 | 7 | 1 | 6 |
Block B | PD | TB | RB | LF | AD | JI | HJ | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Peter Dowd | 5 | 7 | 3 | 5 | 3 | 7 | 3 | 5 | |
Tony Butcher | 7 | 6 | 5 | 7 | 7 | 7 | 4 | 2 | |
Richard Brooks | 4 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 | 1 | |
Liz Farrow | 7 | 7 | 6 | 7 | 3 | 7 | 4 | 3 | |
Andrew Dymond | 4 | 5 | 6 | 4 | 7 | 7 | 2 | 6 | |
Johnathan Isaacs | 7 | 4 | 4 | 7 | 4 | 7 | 3 | 4 | |
Helena Jansson | 3 | 2 | 3 | 5 | 5 | 3 | 0 | 7 |
Block C | ER | TJ | IB | CB | DT | JH | MF | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Eleanor Ross | 7 | 7 | 5 | 7 | 7 | 7 | 5 | 1 | |
Tudor Jenkins | 2 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 4 | 3 | |
Ivor Brand | 2 | 7 | 1 | 7 | 7 | 7 | 4 | 4 | |
Colin Britt | 7 | 4 | 7 | 7 | 7 | 6 | 4 | 2 | |
David Thirtle-Watts | 2 | 6 | 6 | 2 | 5 | 7 | 1 | 6 | |
Jane Humphreys | 6 | 3 | 6 | 4 | 7 | 7 | 2 | 5 | |
Mike Fensome | 5 | 6 | 6 | 7 | 3 | 4 | 1 | 7 |
Block D | TR | KP | RB | NH | PD | CH | RM | Wins | Position |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tim Russell | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 1 | |
Keith Pound | 5 | 7 | 7 | 7 | 6 | 7 | 4 | 2 | |
Richard Brand | 6 | 5 | 6 | 6 | 7 | 7 | 2 | 5 | |
Neil Humphreys | 4 | 6 | 7 | 7 | 7 | 5 | 3 | 3 | |
Paul Durkin | 2 | 2 | 7 | 5 | 5 | 7 | 2 | 6 | |
Chris Heath | 3 | 7 | 4 | 6 | 7 | 7 | 3 | 4 | |
Ray Mounfield | 6 | 1 | 4 | 7 | 5 | 4 | 1 | 7 |
First Round | Second Round | Semi Final | Final | Winner |
---|---|---|---|---|
Tudor Jenkins | Tudor Jenkins 10-9 | Tudor Jenkins 10-9 | Tudor Jenkins 7-6, 6-7, 7-2 | Tudor Jenkins 7-3, 6-7, 7-6 |
Timothy Russell | ||||
Ivor Brand | Ivor Brand | |||
Colin Britt | ||||
Jamie Burch | Jamie Burch 10-6 | Jamie Burch 10-2 | ||
Christopher Heath | ||||
Anthony Butcher | Anthony Butcher 10-6 | |||
Neil Humphreys | ||||
David Bell | David Bell 10-6 | David Bell 10-7 | David Bell 7-5, 7-3 | |
Keith Pound | ||||
Richard Brooks | Richard Brooks 10-2 | |||
Morgan Case | ||||
Eleanor Ross | Eleanor Ross 10-7 | Eleanor Ross 10-9 | ||
Jonathan Isaacs | ||||
Liz Farrow | Liz Farrow 10-9 | |||
Christopher Roberts |
Cross-block matches
Winner | Loser | Score |
David Bell | Elizabeth Farrow | 7-6 |
Colin Britt | Neil Humphreys | 7-4 |
Christine Merrington | Jonathan Isaacs | 7-1 |
Christopher Heath | Jane Humphreys | 7-3 |
Anthony Butcher | Christopher Roberts | 7-3 |
Tudor Jenkins | Keith Pound | 7-5 |
Roger Sutton | Andrew Dymond | 7-5 |
Paul Durkin | David Thirtle-Watts | 7-6 |
Morgan Case | Richard Brooks | 7-3 |
Jamie Burch | Peter Dowd | 7-6 |
Timothy Russell | Eleanor Ross | 7-5 |
Helena Jansson | Ronald Carter | 7-2 |
Raymond Mounfield | Michael Fensome | 7-6 |
For those competitors who did not make the cut there was a consolation event with plate and bowl awards.
The plate was won by Paul Durkin who beat Andrew Dymond 7-3. The bowl was won by Keith Pound.
Full Consolation Results
Winner | Loser | Score |
Anthony Butcher | Ivor Brand | 7-3 |
Richard Brooks | Anthony Butcher | 7-2 |
Colin Britt | Timothy Russell | 10-7 |
Christopher Heath | Neil Humphreys | 10-9 |
Jonathan Isaacs | Christopher Roberts | 10-8 |
Christopher Heath | Colin Britt | 10-7 |
Keith Pound | Jonathan Isaacs | 10-6 |
Keith Pound | Christopher Heath | 10-5 |
Neil Humphreys | Timothy Russell | 10-5 |
Christopher Roberts | Neil Humphreys | 10-6 |
Jane Humphreys | Richard Brand | 7-5 |
Paul Durkin | Christine Merrington | 7-5 |
Richard Brand | Roger Sutton | 7-1 |
Jane Humphreys | Christine Merrington | 7-2 |
Peter Dowd | Paul Durkin | 7-5 |
Christine Merrington | Richard Brand | 7-5 |
Peter Dowd | Jane Humphreys | 7-2 |
Paul Durkin | Roger Sutton | 7-3 |
Roger Sutton | Peter Dowd | 7-4 |
Roger Sutton | Christine Merrington | 7-6 |
Peter Dowd | Richard Brand | 7-6 |
Paul Durkin | Jane Humphreys | 7-3 |
Christine Merrington | Peter Dowd | 7-5 |
Jane Humphreys | Roger Sutton | 7-6 |
Richard Brand | Paul Durkin | 7-6 |
Andrew Dymond | Ronald Carter | 7-5 |
David Thirtle-Watts | Raymond Mounfield | 7-5 |
Ronald Carter | Raymond Mounfield | 7-3 |
David Thirtle-Watts | Andrew Dymond | 7-5 |
Helena Jansson | Michael Fensome | 7-6 |
Ronald Carter | David Thirtle-Watts | 7-5 |
Ronald Carter | Michael Fensome | 7-4 |
David Thirtle-Watts | Helena Jansson | 7-3 |
Andrew Dymond | Helena Jansson | 7-1 |
Michael Fensome | Andrew Dymond | 7-6 |
Andrew Dymond | Raymond Mounfield | 7-1 |
Helena Jansson | Ronald Carter | 7-4 |
Helena Jansson | Raymond Mounfield | 7-4 |
Michael Fensome | David Thirtle-Watts | 7-4 |
Paul Durkin | Andrew Dymond | 7-3 |
SCCC followed up their two previous 6-1 victories with a convincing 7-0 win against Reigate Priory at Southwick (Fri 9 Sept). The SCCC team was Tony Jolly (2), Andrew Fall (3), Phil Harrison (5) and Graham Tucker (6)
In the morning doubles, Tony & Andrew took on John Bristow (2) and Phil Davies (3). Tony & Andrew won the first game 7-5, and went 5-1 up in the second, but John & Phil D made a great comeback to take the game 5-7 and level the match. SCCC got ahead in the third and at 6-3 up Andrew took a hard hit shot from 17 yards that struck the upright very hard, spun into the jaws and trickled through the hoop to clinch the match. Both singles also went SCCC's way, with Phil H beating Lorna Jenkins (9) 2-0, and Graham beating Freda Knight (7) by the same score.
After the lunch break, SCCC continued as before with 2-0 wins for Andrew against Phil Davies, Phil H against Freda, and Graham, in his first competitive match since returning from NZ, against Lorna. Andrew was pleased to avenge previous defeats to Phil D this season. Meanwhile Tony and John were still battling away in their match, for their second decider of the day, after Tony took the first game 7-4 and John the second 5-7. This final game went to the wire, with Tony managing to squeeze through by 7-6, to give SCCC a clean sweep.
One match remains for SCCC in this League, a difficult away match at Ealing.
Report by David King