The Croquet Academy at Southwick has launched its programme of 19 courses aimed at
AC and GC players, from complete beginners to advanced.
New for 2021, we offer:
Everything from complete beginners to advanced in both GC and AC.
For further information on all courses, please contact The Croquet Academy Secretary.
Chrissie Merrington - courses@thecroquetacademy.com
Date |
Course |
Ideal h’cap |
Course Leader |
Cost* |
17 March Wed 7.30 pm |
AC Laws Update Evening Zoom Webinar |
AC Ref’s & Coaches |
Cliff Jones |
Free |
18 March Thurs 2 pm |
AC Laws Update Afternoon Zoom Webinar |
AC Ref’s & Coaches |
Cliff Jones |
Free |
7– 8 April Wed-Thu |
Coach Training Course (CTC) - Club Level Coach (£40 subsidy may be available) |
n/a |
Janet Hoptroff |
£50/£40 |
14– 15 April Wed-Thu |
Coach Qualification Course (CQC) - Grade 1 & 2 GC & AC (£25 subsidy may be available) |
n/a |
Janet Hoptroff |
£50/£40 |
20 April Tues |
GC Beginners & Improvers |
10+ |
Morgan Case |
£50/£40 |
21 April Wed |
Short Croquet – AC For Beginners |
n/a |
Frances Low |
£50/£40 |
23 April Fri |
AC – It’s All About The Break |
10 - 16 |
Clive Hayton |
£50/£40 |
27 April Tues |
GC – Improve Your Skills |
4 - 9 |
Richard Carline |
£50/£40 |
4 May Tues |
GC – Coached Games Day |
6 - 10 |
Richard Carline |
£50/£40 |
5 May Wed |
AC – Developing The Advanced Game |
9 or below |
Chris Coull |
£50/£40 |
11 May Tues |
Masterclass in Winning Mentality – ‘It’s Not About The Mallet’ |
n/a |
Stephen Mulliner |
£60/£50 |
14 May Fri |
GC Beginners & Improvers |
7+ |
Morgan Case |
£50/£40 |
17 May Mon |
Masterclass In GC |
4 or less |
Tim King |
£60/£50 |
19 – 20 May Wed-Thu |
AC Beginners & Improvers |
12+ |
Cliff Jones |
£75/65 |
4 June Fri |
GC Workshop incl. Swing Trainer & Video Analysis |
9 & below |
Richard Carline |
£50/£40 |
11 June Fri |
AC – Supervised High Bisque Tournament, 14 point handicap |
14+ |
Frances Low |
£25/£20 |
28 June Mon |
Every Shot Is Tactical (from his new book) |
9 & below |
Stephen Custance- Baker |
£60/£50 |
19 July Mon |
Working Towards The Triple Peel |
5 & below |
Chris Coull |
£50/£40 |
14 Sep Tues |
GC Coached Games Day |
6 - 10 |
Richard Carline |
£50/£40 |
NB Premium Members of the Croquet Association receive a £10 discount off all courses (as shown above). |
||||
Full details of each course are available on the following websites: The Croquet Association – www.croquet.org.uk > Tournaments > Fixtures Calendar The Croquet Academy – www.thecroquetacademy.com |
||||
To discuss a course in more detail, or to book One to One/Small Group Coaching, contact: Academy Secretary Chrissie Merrington – courses@thecroquetacademy.com |
Oure Winter GC Competitions are open for entry: Level Doubles - and Handicap Doubles . (Both in menu: Croquet - Internal & Team Competitions - Winter Competitions)
Another enjoyable quiz from Roger, ably supported by Jonathan the Zoom Master Extraordinaire, started with a map of Africa. Name that country - and later, name that tune!
The quiz was won by Richard Brooks. Thanks very much to Roger was organising it.
The draws for the two Winter GC Competitions are now on-line.
They can be found at Croquet - Internal & Team Competitions - Winter Competitions in the main menu,
or follow these links: Handicap Competition - Level Competition
Please note there has been a change to the blocks in the Handicap Competition
Divison 1 | RB&DK | N&JH | L> | BA&CM | I&JC | LF&CH | Wins | Net Hoops |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Richard Brooks & David King | 7 | 7 | 4 | 7 | 7 | 4 | 7 | |
Neil & Jane Humphrey | 2 | 7 | 7 | 6 | 4 | 2 | -4 | |
Louise & Gavin Taylor | 6 | 3 | 7 | 7 | 7 | 3 | 1 | |
Brian Aikens & Chrissie Merrington | 7 | 6 | 4 | 5 | 7 | 2 | -2 | |
Ian & Jean Cobbold | 4 | 7 | 5 | 7 | 4 | 2 | -5 | |
Liz Farrow & Chris Heath | 6 | 7 | 6 | 6 | 7 | 2 | 3 |
Division 2 | AS&CK | FP&TJ | JI&LG | AW&HW | RS&PB | S&TN | Wins | Net Hoops |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Andrew Stewart & Cathy Kirkby | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 4 | 10 | |
Fiona Phillips & Tony Jolly | 6 | 7 | 7 | 5 | 7 | 3 | 3 | |
Jon Isaacs & Linda Gavigan | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 4 | 9 | |
Andrew Wilson & Helen Wilson | 5 | 4 | 2 | 3 | 7 | 1 | -13 | |
Roger Sutton & Paul Brown | 4 | 7 | 6 | 7 | 4 | 2 | -1 | |
Sue & Tony Nicholas | 2 | 5 | 4 | 6 | 7 | 1 | -8 |
Division 3 | L&CA | RH&BC | RE&IJ | PM&SC | DL&SR | FB&RF | Wins | Net Hoops |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Les & Chris Ardley | 7 | 5 | 7 | 7 | 7 | 4 | 11 | |
Ray Hall & Bruce Carr | 3 | 7 | 4 | 6 | 6 | 1 | -4 | |
Richard Ellis & Ian Johnson | 7 | 2 | 4 | 7 | 6 | 2 | -6 | |
Pat Mechen & Sue Caulfield | 6 | 7 | 7 | 7 | 4 | 3 | 5 | |
Di Langridge & Sue Rice | 5 | 7 | 6 | 4 | 7 | 2 | 2 | |
Fran Box & Rosemary Faulkner | 1 | 7 | 7 | 7 | 6 | 3 | -8 |
The draws for the two Winter GC Competitions are now on-line.
They can be found at Croquet - Internal & Team Competitions - Winter Competitions in the main menu,
or follow these links: Handicap Competition - Level Competition
Here are four new GC competitions you can enter now on the website:
November 13th Singles
February 5th Singles
March 22nd Doubles
March 26th Singles
Article by Chris Rolph
The full finals week results will be published soon. In the meantime, some of the winners:
Chrissie Merrington proved her skill with three competition wins - the Bush Cup, the Franc Cup, and the Hazel Parker Salver.
Dave Biddlecombe beat Di Langridge in the Improvers Cup 7-5, 4-7, 7-6.
Dave King and Fran Box won the Diana Brothers Drawn Pairs competition, beating Ian Johnson and Richard Ellis.
John Taylor beat David Gillett +2 to win the Fryer Cup.
And Tudor Jenkins celebrates his victory in the Moore Cup, beating Chris Coull -6, +26tp, +6qp in style with a Martini!
Winner of the Chairman's Cup was Jane Humphreys, who beat Anne Bolland 7-4 in a shortened final.
Martyn Cooperman and Clive Grimley beat Pam Gooders and John Gosney to win the Shine Salvers.
Clive also won the Sussex Gold Cup, so a very good season for him (looks like the cup was left in the Bank safe!).
Morgan Case won the Daldy Cup in a very small block event - more entries next season please!!
Morgan also won the GC Level Play Division 1 competition with partner Chrissie Merrington, beating Roger Sutton and Chris Heath in the final.
The GC Level Play Division 2 competition was won by Roger Sutton and Paul Brown who beat Fran Box and Dick Nye in their final.
Steve Chapman and Nigel Barton beat Pam and Gerald Gooders 7-5,7-4 to win the GC Handicap Doubles competition.
The GC handicap singles was won by Ian Johnson who beat Di Langridge 7-4, 7-4.
The D'Esterre Bowl was won by David Marcus who beat Martyn Cooperman +1 on time.
Dominic Nunns won the Millenium Shield for the eleventh year in success, beating Mark Fawcett +9, +14qp (the QP was a first for Dominic in the 14pt format of the game). Morgan Case then beat Dominic in the Quaich 7-4, 5-7, 7-3. Congratulations to them both.
SCCC Finals Week 2020 29th September – 4th October
Tuesday September 29th
Lawn |
Competition |
Format |
Players |
4 |
Diane Brothers Drawn Pairs |
Best of 3 13 point games |
Ian Johnson & Richard Ellis V Fran Box & David King Start 2pm |
1 |
Freddy Reynolds |
One Ball – Best of 3 Handicaped games |
Clive Hayton v Paul Castell Start 10.30 |
1 |
GC improvers Cup |
Best of 3 13point games |
Di Langridge V David Biddlecombe Start 2pm |
2 |
Fryer cup |
Ac 26pt handicap game |
David gillett v john taylor start 11.00a.m |
Wednesday 30th September
Lawn |
Competition |
Format |
Players |
1 |
Sussex Gold Cup |
AC Handicap 26 point game Time Limit 3.5 hrs. |
Clive Grimley V Phil Dunk Start 10am |
4 |
Chairmans Cup |
Best of 3 13point games |
Anne Bolland V Jane Humphreys 2pm |
1 |
D’Esterre Bowl |
AC handicap 26 point game Time Limit 3.5 hours |
Martyn Cooperman V David Marcus 2pm start |
Thurday 1st October
Lawn |
Competition |
Format |
Players |
1 |
GC Handicap Doubles |
GC Best of 3 13point handicap games |
Steve Chapman & Nigel Barton V Pam & Gerald Gooders Start 2 pm |
4 |
Level Play Doubles Division 1 |
Best of 3 13point games |
Chris Heath & Roger Sutton V to be advised Start 2pm |
1 |
Shine Salvers |
Handicap alternate stroke doubles Competition, 26 point game time limit |
Martyn Cooperman & Clive Grimley V Pam Gooders & John Gosney Start 10am |
Friday 2nd October
Lawn |
Competition |
Format |
Players |
4 |
GC Handicap Singles |
GC Best of 3 13point handicap games |
Ian Johnson v Di Langridge Start 2 pm |
1 |
GC Level Play Doubles Division 2 |
GC Best of 3 13point games |
Start 2pm Fran Box and Dick Nye V to be advised |
1 |
Quaich |
GC Best of 3 13point games |
Dom Nunns v Morgan Case Start 2pm |
Already played / decided by block play
Franc Cup Winner Chrissie Merrington
Bush Cup – winner Chrissie Merrington
Hazel Parker – Winner Bruce Carr
Daldy Cup – Winner Morgan Case
Saturday 4th October
Lawn |
Competition |
Format |
Players |
4 |
New Challenge Cup |
Handicap 26 point game advanced rules |
Clive Grimley & Anne Bolland Start 10am |
1 |
Presidents cup |
GC one 19pont game |
Mark Hamilton V Bob Clark Start 10am |
Sunday 4th October
Moore Cup |
AC 26 point Best of three Advanced games |
Chris Coull v Tudor Jenkings Start 10am |
Sunday 10th October
Millennium Shield |
Best of 3 14 point games |
Mark Fawcett V Dom Nunns Start 10am |