By continuing your navigation on this site, you accept the use of cookies to offer you contents and adapted services. Legal Notice.

SCCC-logo2.png
Sussex County Croquet Club

You are here :   Welcome » News
News
AC 1 Day Challenge - 22/06/2015 @ 08:25

Photo shows the players in this event on 7th June.  The winner (with the bottle) was Chris Coull

AC1DayChallenge.png


Results of SCCC B level Southern Challenges 2015

  1. B level GC Southern Challenge

1. Keith Southern Swanage 9 wins
2. Chris Heath Guildford 8 wins
3. Ian Shore High Wycombe 7 wins
4. Roger Goldring Phyllis Court 7 wins
5. Roger Sutton SCCC 6 wins
6. Reg Soffe SCCC 6 wins
7. Stella Russell SCCC 6 wins
8. Jane Collier Colchester 5 wins
9. Paul Gunn Wingrave 4 wins
10. Chris Rolph SCCC 4 wins
11. Andrea Huxley Guildford 2 wins
12. Jay Dyer Dyfrn 2 wins

The tournament was played in a block over 11 x 19 point games and was a qualifier for the National GC B level final later this year.

In spite of a blip towards the end Keith Southern held onto his lead eventually winning with 9 games.

Roger Sutton played well winning 6 of his 11 games & Reg Soffe is to be congratulated on a very impressive performance in his first B level event.

  1. B Level AC Southern Challenge

1. David Boyd Rother Valley 5 wins
2. Daphne Gaitley SCCC 4 wins
3. Phil Dunk SCCC 3 wins
4. Philip Windred Letchworth 3 wins
5. Mike Salisbury Bristol 3 wins
6. Adrian Morris Kenilworth 3 wins
7. David Gaitley SCCC 3 wins
8. Andrew Webb Pendle 3 wins
9. Roger Mills Sidmouth 2 wins
10. Neil Coote Reigate 2 wins
11. Sarah Melvin Dyfren 2 wins
12. John Gosney SCCC 1 wins
13. Ray Hall SCCC 1 wins
14. David Cook SCCC 1 wins

The AC format had to be changed shortly before the event due to a cancellation & Mark Hamilton kindly offered to step down so that we had even numbers enabling a Swiss format tournament played over 5 x 3 hour games.

David Boyd of Rother Valley played strongly all weekend and won all his games. SCCC’s Daphne Gaitley played extremely well and won all her games except the one against David Boyd.


Myra Gosney RIP - 30/05/2015 @ 22:21

Myra Gosney, long-time member of the Club has died.  Rest in Peace.

CG_014.jpg

Myra was a regular and much-loved player in the Club.  She won a number of tournaments and trophies: the Hazel Parker Salver and Pat Shine Salvers in 1994 (the latter with Peter, her late husband), through to the New Challenge Cup in 2004. A feisty lady with an engaging sense of humour, Myra was a regular player in SE Federation events and the Ladies Day competition in particular.


The event was won by Jose Riva who beat Jack Wicks in the final  +1,-26tp,+9tp

Full results below.

Jose_Riva_1.png

(Jose Riva pegging out photo by Ray Hall)

WicksRiva.png

(Runner up Wicks and Winner Riva. Photo Ray Hall)

Full results

Main competition ( seeded knockout)

Jamie Burch beat Daphne Gaitley +14
Mark Fawcett beat Sarah Melvin +24
Luc Berthouze beat Cliff Jones +12
Mark Avery beat Tudor Jenkins +21
Jose Riva beat Graham Pegley +17
David Cook beat David Mumford +1(t)
Gabrielle Higgins beat Peter Thompson +26tp
Neil Coote beat David Gaitley +7(t)
Jack Wicks beat Philip Dunk +25
Robert Alexander beat Chris O'Byrne +16
Jaimie Mussi beat Liz Farrow +22
Philip Eardley beat Mary Knapp +23
Jamie Burch beat Mark Fawcett +25
Jack Wicks beat Robert Alexander +13tpo
Jaimie Mussi beat Philip Eardley +4
Jose Riva beat David Cook +24
Gabrielle Higgins beat Neil Coote +26
Mark Avery beat Luc Berthouze +24tp
Jose Riva beat Gabrielle Higgins +26tp
Jack Wicks beat Jaimie Mussi +26tp

Semi-finals

Jack Wicks beat Mark Avery +13tpo,-5tp,+23
Jose Riva beat Jamie Burch +7otp,-23tp,+26tp

Final

Jose Riva beat Jack Wicks +1,-26tp,+9tp

Consolation event ( Hands Egyptian)

Peter Thompson beat Philip Dunk +10
Tudor Jenkins beat Sarah Melvin +19
Mary Knapp beat Chris O'Byrne +23
Liz Farrow beat Graham Pegley +4(t)
Daphne Gaitley beat mark Fawcett +3(t)
David Gaitley beat David Mumford +4(t)
Jamie Burch beat Robert Alexander +17
Chris O'Byrne beat Cliff Jones +4
Mary Knapp beat Tudor Jenkins +17
Sarah Melvin beat Phil Dunk +5
David Cook beat Neil Coote +11(t)
Luc Berthouze beat Peter Thompson +22
Mark Avery beat Philip Eardley +15tp
Gabrielle Higgins beat Robert Alexander +11
Luc Berthouze beat Tudor Jenkins +3(t)
Peter Thompson beat Liz Farrow +3(t)
Mark Fawcett beat Graham Pegley +25
Philip Eardley beat Sarah Melvin +17
Luc Berthouze beat David Cook +14
Peter Thompson beat Daphne Gaitley +15
Liz Farrow beat Neil Coote +11(t)
Cliff Jones beat Mary Knapp +7
Chris O'Byrne beat Phil Dunk +5
Mark Fawcett beat David Gaitley +25
David Mumford beat Graham Pegley +3(t)
Tudor Jenkins beat Robert Alexander +13
Gabrielle Higgins beat Phil Eardley +23tp
Sarah Melvin beat David Gaitley +7(t)
Mark Avery beat Mark Fawcett +17tp
Jamie Burch beat Luc Berthouze +25sxp
Mark Fawcett beat David Cook +25
Mary Knapp beat Daphne Gaitley +5(t)
Mark Avery beat Gabrielle Higgins +7tp
TudorJjenkins beat Peter Thompson +6
Philip Eardley beat Cliff Jones +26tp
Liz Farrow beat Chris O'Byrne +2
David Mumford beat Phil Dunk +13
Luc Berthouze beat Graham Pegley +17
Jamie Burch beat Neil Coote +26
Tudor Jenkins beat Graham pegley +8
Jamie Burch beat Neil Coote +20tp

Liz Farrow won the consolation event, runner up Chris O'Byrne


GC 10/10 15 March 2015 - 20/03/2015 @ 09:07

Twelve players competed in the GC 10/10 tournament Sunday 15 March. The tournament featured a close finish with two teams on 4 wins. Fiona Phillips and Tony Jolly won over David King and Graham Tucker on whom beat whom (2nd tie-breaker). Full results below. 

The tournament was managed by Fiona Phillips and Clive Grimley. 

Janet Hoptroff
Clive Grimley

Neil Humphreys
Jane Humphreys

David King
Graham Tucker

Ann Smith
Robyn Clark

Tony Trump
Mike Solomons

Fiona Phillips
Tony Jolly

Janet Hoptroff
Clive Grimley

6-7 4-5 7-2 7-2 7-3

Neil Humphreys
Jane Humphreys

7-6 5-7 7-4 7-4 4-7

David King
Graham Tucker

5-4 7-5 7-6 5-3 3-5

Ann Smith
Robyn Clark

2-7 4-7 6-7 2-7 6-7

Tony Trump
Mike Solomons

2-7 4-7 3-5 7-2 5-7

Fiona Phillips
Tony Jolly

3-7 7-4 5-3 7-6 7-5


SCCC lawn treatments - 12/03/2015 @ 09:44

Hello All,


Moss treatments being applied in the weather-window today (12 March) have been long planned, with the materials standing-by for the chance. 

These are part of several specialist disease and feed applications in the Out of Season programme.  Rigorous works with specialist machinery will also be undertaken in the schedule for March.


Bringing forward the A G M may have given an impression that restricted use of lawns ended.  We are looking forward to bringing more lawns into use, when the Season opens from 28th March.


Do check, first before play, the notice board in the Verandah building corridor and/or on the Lawns page of the website. 


Please remember that at all times, the peg and/or hoops are removed from a lawn when it is not to be used, for good reasons.  By replacing them and using a suspended lawn you may be treading where a hazardous treatment has been applied and, most likely, will cause someone considerable extra work, for example, in re-setting hoops prepared for a competition.  


If you would like to explore participating in Lawns operations, please register your interest with me (Robin Wootton), Richard Brooks (G C Captain), John Gosney, Jim Mortell, Janet Hoptroff, Clive Hayton, Liz Farrow, Clive Grimley, Graham Tucker, Deborah Marcus, Peter Pullen, Roger Sutton, Daphne Gaitley (A C Captain), Luc Berthouze or any longstanding member.  


6 pairs braved a freezing day - at least after the first game which was played in quite pleasant sunshine.

The winners were Ian Cobbold and Brian Maddocks who won all their games. Runners-up were Deborah Marcus and Ray Hall. Additional points were awarded for peels and peg-outs.

Full results:

ASD 8th March 2015 Janet Hoptroff Luc Berthouze Pauline Davey John Davey Frances Low John Low Mark Hamilton Robin Wootton Ian Cobbold Brian Maddocks Deborah Marcus Ray Hall WINS
Janet Hoptroff
Luc Berthouze 7 8 6 5 10 3.5
Pauline Davey
John Davey 5 5 0 4 5 .0
Frances Low
John Low 2 6 4 4 5 1.0
Mark Hamilton
Robin Wootton 6 14 5 3 5 2.5
Ian Cobbold
Brian Maddocks 10 12 10 9 14 5.0
Deborah Marcus
Ray Hall 1 6 11 7 3 3.0


We were favoured with a sunny day for this, the first tournament of the year.  18 played took part in a 6 round Swiss competition. The winner was Luc Berthouze who won all his games, from runner-up Richard Brooks who was beaten only by Luc.

GC_Winner.png

It was good to have playes from other clubs in the South, but also to have a (now regular!) visit from Sweden by Goran Norberg who came over for the competition.  Good to see you again, Goran.

Results in full:

Order of Play
Result
NAME NAME
Roger Sutton 7 1 Linda Gavigan
Richard Brooks 7 3 Lynne Lyle
Luc Berthouze 7 2 Frances Low
Liz Farrow 2 7 Jane Humphreys
Tony Jolly 7 2 Daphne Gaitley
Chris Heath 7 5 Janet Hoptroff
Robin Wootton 7 4 Clive Grimley
Tony Trump 7 0 Neil Humpheys
Keith Webb 7 5 Goran Norberg
Roger Sutton 6 7 Richard Brooks
Luc Berthouze 7 2 Jane Humphreys
Frances Low 5 7 Lynne Lyle
Robin Wootton 7 4 Tony Trump
Liz Farrow 7 5 Daphne Gaitley
Tony Jolly 2 7 Chris Heath
Janet Hoptroff 7 1 Clive Grimley
Keith Webb 7 2 Linda Gavigan
Goran Norberg 7 3 Neil Humpheys
Richard Brooks 4 7 Luc Berthouze
Chris Heath 6 7 Robin Wootton
Keith Webb 7 6 Roger Sutton
Liz Farrow 7 3 Janet Hoptroff
Clive Grimley 7 5 Neil Humpheys
Jane Humphreys 7 6 Tony Jolly
Tony Trump 7 4 Lynne Lyle
Daphne Gaitley 7 5 Frances Low
Goran Norberg 7 3 Linda Gavigan
Luc Berthouze 7 3 Robin Wootton
Keith Webb 1 7 Richard Brooks
Neil Humphreys 7 6 Frances Low
Chris Heath 7 5 Jane Humphreys
Tony Trump 4 7 Liz Farrow
Goran Norberg 7 4 Roger Sutton
Tony Jolly 7 3 Lynne Lyle
Janet Hoptroff 5 7 Daphne Gaitley
Clive Grimley 7 1 Linda Gavigan
Luc Berthouze 7 1 Keith Webb
Robin Wootton 5 7 Richard Brooks
Chris Heath 2 7 Liz Farrow
Linda Gavigan 6 7 Frances Low
Neil Humphreys 5 7 Janet Hoptroff
Roger Sutton 5 7 Lynne Lyle
Goran Norberg 6 7 Jane Humphreys
Tony Trump 7 5 Tony Jolly
Daphne Gaitley 7 5 Clive Grimley
Luc Berthouze 7 6 Liz Farrow
Richard Brooks 7 4 Goran Norberg
Keith Webb 5 7 Robin Wootton
Chris Heath 7 4 Tony Trump
Jane Humphreys 2 7 Daphne Gaitley
Tony Jolly 3 7 Clive Grimley
Lynne Lyle 3 7 Janet Hoptroff
Roger Sutton 7 5 Frances Low
Neil Humphreys 7 3 Linda Gavigan


Many of our winter tournaments are under-subscribed. Please enter and kickstart your 2015 croquet season! 


AC Alternate Stroke Doubles 8 March 2015          12 entries to date, we could do with more! 
GC 10/10 Competition 15 March 2015                   We need 4 more players
AC 14pt 1 Day Challenge 22 March 2015              Only 4 entries so far!
AC 1-ball charity heat / Opening 29 March 2015    Only 1 entry so far! 


New Gates for Club - 10/02/2015 @ 21:07

New steel framed gates have been fitted at the club today. Designed and made by David Gaitley, they should be stronger, more secure and less prone to swelling / shrinking than the old wooden gates.

Locking / unlocking the new gates uses the same lock / key as the old gates but there utilises a different locking / unlocking design.

NewGates.png

Our thanks to David (supported and assisted by Daphne) for this fantastic piece of engineering.

The picture shows the shiny new gates, their maker and some of the installation team from the winter working party! 


Croquet
Club Info
Local accommodation
Croquet Academy
The Croquet Academy (croquet coaching at all levels) is located at SCCC.  For more information, see the academy website.
Tournament Archives

The archives go back to the Club's foundation in the early 1900's.

Select a year or general archive search:

Offer!
Webmaster - Info
SCCC Website Admin ONLY
Connect again :
Your user name :
Your password
<O>