Sussex County Croquet Club

Welcome  News  Downloads  Links 
News

The Club from above - by Liz_Farrow 03/10/2018 @ 08:00

Two pictures taken by  drone flying over the club grounds.

club.jpg

club2.jpg


SCCC Finals Weekend - by Roger_Sutton 20/09/2018 @ 19:37

SCCC Finals Weekend

Saturday 29th September

10 am

Lawn

Competition

Format

Players

4

President’s Cup

GC- Best of 3x 13 pt. level play games

Richard Brooks v Ian or Chris

2

Fryer Cup

AC handicap 26 point game

Time limit 3.5 hours

1

Moore Cup

AC 26 point Advanced

Best of 3 games

Chris Coull v Dom Nunns

5

Freddy Reynolds

One Ball – Best of 3 handicap games

Morgan Case v Clive Grimley

2pm

Lawn

Competition

Format

Players

2

New Challenge Cup

ACHandicap 3.5 hour time limit

26 point game advanced (modified)

Martyn Cooperman v John Gosney

4

Chairman’s Cup

GC - Best of 3 x 13 pt. level play games

Gerald Gooders v Clive Grimley

3

Hazel Parker

AC 14 point handicap game (base 6) - Time limit 3.5 hours

Bruce Carr v Richard Thompson

5

GC Handicap Doubles Cup

GC - Best of 3 x 13 pt. handicap games

Roger Sutton (assisted by Clive Hayton) is the manager of the finals weekend. Both Roger and Clive may appoint supervising referees or referees in charge of matches if they deem it appropriate.

Sunday 30th October

10am

Lawn

Competition

Format

Players

1

Sussex Gold Cup

AC Handicap 26 point game

Time Limit 3.5 hrs.

David Gillet v Clive Hayton

2

Golf Handicap Singles Cup

GC - Best of 3 x 13 pt. handicap games

4

9 am start Millennium Shield

AC - Best of 3 x 14 point advanced games

Dom Nunns v Tudor Jenkins

2pm

Lawn

Competition

Format

Players

1

Quaich

GC- Best of 3x 13 pt. level play games

Alan Cottle V Dom Nunns

2

Daldy Cup

AC Handicap 26 point game

Time limit 3.5 hours

Robin Wootton v Anne Bolland

4

D’Esterre Bowl

AC handicap 26 point game

Time limit 3.5 hours

Ray Hall V Dave Cook

Already played / decided by block play:

Diana Brothers Drawn Pairs Chris Bailey & Pat Connolly

Franc Cup Winner Anne Bolland

Bush Cup – winners Richard Thompson or Rosemary Faulkner

Improvers Playing on 23rd September


The Sussex Open Golf Croquet Championship - by AdminJohn 10/09/2018 @ 11:37

The Sussex Open Golf Croquet Championship

(This article amended to show the correct result in the tables below.)

The Hamilton Trophy was won by Stuart M Smith who  beat Manuel Alvarez- Sala  2-1 in a good final

LIz Farrow was third placed, beating Stephen Custance-Baker in the play-off 7-4, 4-7, 7-5.

Peter Balchin won the consolation event with 100% wins, minimum of 5 games to qualify.

Block Stage 

Block A JG SS PB EF RW RS Wins Net Hoops
James Goodbun(Plymouth) 7 10 8 10 5 2 1
StuartM Smith(Northampton) 10 4 10 9 10 4 4
Peter Balchin(Dyffryn) 3 10 9 10 10 3 5
Elizabeth Farrow(Sussex) 10 8 10 10 10 4 8
Robin Wootton(Sussex) 6 8 6 5 8 1 -13
Roger Sutton(Sussex) 10 6 7 8 7 1 -5

Block B DD RB CB IC RC DK Wins Net Hoops
David Dray(Ramsgate) 9 7 4 9 10 2 -6
Richard Brooks(Sussex) 8 4 6 10 10 2 -4
Colin Britt(Camerton & Peasedown) 10 10 6 8 10 3 7
Ian Cobbold(Cheam) 10 10 10 8 10 4 19
Ryan Cabble 10 8 10 10 10 4 10
David King(Sussex) 7 5 6 3 3 0 -26

Block C SC MH MA DB RC LS Wins Net Hoops
Stephen Custance-Baker(Taunton Deane) 10 8 10 10 10 4 19
Mark Hamilton(Sussex) 4 4 10 9 9 1 -11
Manuel Alvarez-Sala 9 10 9 10 10 5 18
David Bell(Leicester) 7 7 7 7 10 1 -4
Richard Carline(Sussex) 5 10 4 8 10 3 -7
Louise Smith(Northampton) 4 10 7 5 8 1 -15

Block D IS DG CH DW MB FL Wins Net Hoops
Ian Shore(High Wycombe) 10 7 9 7 10 4 12
Daphne Gaitley(Sussex) 6 9 10 10 10 3 2
Christopher Heath(Guildford & Godalming) 6 10 9 10 10 4 10
David Whyte(Dulwich) 10 6 6 10 10 3 2
Michael Bilton(Richmond Park) 5 8 6 7 9 1 -8
Frances Low(Sussex) 4 9 7 5 6 0 -18

Knockout Stage

First Round Semi Final Final Winner
Elizabeth Farrow (Sussex) Elizabeth Farrow (Sussex) 7-2, 6-7,7-1 StuartM Smith (Northampton) 7-1, 7-4 StuartM Smith (Northampton) 7-2, 1-7, 7-3
Christopher Heath (Guildford & Godalming)
StuartM Smith (Northampton) StuartM Smith (Northampton) 7-2, 7-5
Ian Shore (High Wycombe)
Manuel Alvarez-Sala ESP Manuel Alvarez-Sala ESP 7-1, 7-0 Manuel Alvarez-Sala ESP 6-4, 5-4
Ryan Cabble
Stephen Custance-Baker (Taunton Deane) Stephen Custance-Baker (Taunton Deane) 7-2, 5-7, 4-3
Ian Cobbold (Cheam)

Consolation Event

Plate (9-24) Games Wins Win % Results
Peter Balchin (Dyffryn) 6 6 100.0% R.Carline +4,R.Sutton +3,D.Gaitley +6,R.Wootton +4,R.Brooks +1,D.Dray +2
David Bell (Leicester) 3 3 100.0% D.Gaitley +2,D.Whyte +3,C.Britt +4
Richard Brooks (Sussex) 5 4 80.0% D.Whyte +2,R.Carline +6,F.Low +4,D.King +4,P.Balchin -1
James Goodbun (Plymouth) 4 3 75.0% C.Britt +1,M.Bilton +3,R.Carline +4,D.Dray -4
David Dray (Ramsgate) 6 4 66.7% R.Wootton +3,D.King -1,F.Low +6,L.Smith +3,J.Goodbun +4,P.Balchin -2
Colin Britt (Camerton & Peasedown) 5 3 60.0% J.Goodbun -1,R.Wootton +5,D.Bell -4,D.Gaitley +3,L.Smith +2
Michael Bilton (Richmond Park) 5 3 60.0% L.Smith +5,D.Gaitley -3,J.Goodbun -3,R.Carline +2,R.Sutton +1
Louise Smith (Northampton) 6 3 50.0% M.Bilton -5,F.Low +2,D.Gaitley +4,R.Sutton +7,D.Dray -3,C.Britt -2
Roger Sutton (Sussex) 5 2 40.0% D.King +3,P.Balchin -3,L.Smith -7,F.Low +3,M.Bilton -1
Richard Carline (Sussex) 6 2 33.3% P.Balchin -4,R.Brooks -6,R.Wootton +4,J.Goodbun -4,M.Bilton -2,D.King +1
Daphne Gaitley (Sussex) 5 1 20.0% D.Bell -2,M.Bilton +3,L.Smith -4,P.Balchin -6,C.Britt -3
Robin Wootton (Sussex) 5 1 20.0% D.Dray -3,C.Britt -5,R.Carline -4,P.Balchin -4,D.King +2
David King (Sussex) 5 1 20.0% R.Sutton -3,D.Dray +1,R.Brooks -4,R.Wootton -2,R.Carline -1
Mark Hamilton (Sussex) 0
David Whyte (Dulwich) 2 0 0.0% R.Brooks -2,D.Bell -3
Frances Low (Sussex) 4 0 0.0% L.Smith -2,R.Brooks -4,D.Dray -6,R.Sutton -3


Winter Tournaments - by AdminJohn 08/09/2018 @ 19:24

GC Winter program 2018-2019

Here are the dates for our winter program of GC Level play tournaments.

Open to players of all abilities and played in divisions

Winter rules apply

Whites not required

Jumping will not be allowed

Results of these tournaments are not to be recorded in your handicap cards

Numbers will be restricted as some lawns will be rested during the winter months

26th October GC Singles

2nd November GC Doubles

30th November GC Singles

1st February GC Singles

22nd February GC Doubles

1st  March GC SINGLES

Entries please to Roger:  winter@sussexcountycroquetclub.org.uk

ALSO-22nd March 10-10

To be managed by Fiona


End of Season Dinner - by Liz_Farrow 26/08/2018 @ 17:11

End of Season Dinner

Friday 5th October 2018

(7pm for 7.30pm)

Menu

Trio de Poissons (a)

or

Baked Mushrooms with ricotta and pesto. (b)

or

Pea, Mint and Spring Onion Soup with parmesan biscuits (c)


Roast Belly of Pork with thyme, lemon and garlic (d)

Assortment of roasted vegetables

or

Vegetable Tagine (e)


Nigella’s Raspberry Bakewell Tart (f)

Chocolate Roulade (g)

Individual Vanilla Cheesecake with fruit coulis (h)

Plum Crumble with hazelnuts (i)

£15

Bookings are now being taken for our End of Season Dinner.

You can book by either putting your name and menu choices on the noticeboard in the canteen at the club or by emailing Jonathan.

If you book by email, can you record your menu selection using the code letters on the menu? For example if you want Soup, Pork & Chocolate Roulade state c, d, g

Reservations will be restricted to 64 places so please book early.

In the unlikely event of you needing to cancel, no charge will be made before 1st October. After that we will have to charge as the ingredients will have been purchased.


Pimms and BBQ - by AdminJohn 25/08/2018 @ 10:25

The Pimms and BBQ for Sunday 26th August cancelled due to very poor weather forecast

To be re-arranged at a later date.

Liz


Annual Tournament Results - by Jonathan_Isaacs 06/08/2018 @ 08:14

Stephen Leonard won the Jellicorse Cup at the Southwick on 1st August.

16 players competed for the cup. The format was 2 blocks of 8 (all play all) followed by a cross block final. In an exciting final, Richard Brooks went into a 3 hoop lead when Stephen suddenly stepped it up a gear, performing some stunning shots to eventually take the title 7- 6.

Chris O’Byrne won the Scott Cup for B level AC players.

The tournament was played over two days on 1/2 August over 5 rounds. In the final round Chris beat David Boyd (Rother Vally) to win the cup.

Sam Murray won the Abbey Challenge Cup at the SCCC Annual tournament..

The event was played as a 7 round American Block. Sam Murray and David Nicholson both won 6 of their 7 games; net hoops scored and who beat whom going in Sam’s favour.

Abbey Challenge Cup SM DGN JM JD CC AD SW NC Wins Net Hoops
Sam Murray 26tp 26 17 26 26tp 26tp 26 6 121
David G Nicholson 0 26 26 26 26 26 26 6 29
John-Paul Moberly 4 15 26 11 26 26 26 4 -14
Jon Diamond 26 24 23 13 19 0 26 2 -8
Chris Coull 1 10 26 26 26 26 24 5 23
Andrew Dutton 4 24 12 26 12 17 6 1 -74
Stephen Wright 4 17 16 1 6 26 21 2 -56
Neil Coote 13 11 19 17 22 26 26 2 -21

The Isaacs Cup for C level GC players was won by Rosemary Faulkner with Hilary Bird of Guildford & Godalming second.

The tournament was played as an 8 round Block (All play all). Rosemary was a clear winner with 6 wins out of 7. Hilary bird had 5 wins and gained second place on a better net score than Jane Powell.

Jonathan


Results from the B Level Weekend Tournaments - by Jonathan_Isaacs 11/05/2018 @ 09:13

David Marcus wins the SCCC AC B level 5/6 May

This AC B level event was contested over 2 days in beautiful sunny weather at Southwick.

The tournament was played as a 5 round Swiss. After 4 rounds it looked as if David Boyd (Rother Valley) would be the runaway winner, being the only competitor with 4 wins.

The fifth round proved otherwise with 4 competitors ending up with 4 wins each – Liz Farrow (SCCC), David Boyd (Rother Valley), Alex Jardine (Tunbridge Wells) & Davis Marcus (SCCC).

The result had to be determined by net points difference and the final result was a win for David Marcus with Alex Jardine in second place.

MIKE BILTON WINS THE SCCC GC B LEVEL

Mike Bilton won the SCCC GC B Level tournament on 5th May.

The tournament was played with 2 blocks of 6 with the top 2 in each block plaing a final to determine the top 4 places.

Mike had one scare when he was beaten by Chris Rolph 7 – 5 . This meant it was all to play for going into the last round of the blocks. Mike finished in impressive style beating last year’s winner Gavin Taylor (Merton) in the final with Chris Rolph (SCCC) placed third and David King fourth.

After the bad weather we have endured this year it was a very pleasant change to be able to play the whole tournament without a cloud in the sky.

Block A MB JS LT AH RC CR RC IH Wins Net Hoops
Michael Bilton(Richmond Park) 6 7 7 5 5 6 7 6 12
John Skuse(Colchester) 5 3 7 4 6 4 4 3 -5
Louise Taylor(Merton) 3 7 7 5 5 3 4 2 -5
Andrea Huxley(Guildford) 6 5 5 7 4 7 6 2 -6
Robert Cook(Cheam) 4 3 6 6 2 7 7 3 1
Christopher Rolph(Sussex) 6 5 6 6 7 2 4 5 5
Robin Clark(Sussex) 5 7 7 6 3 7 6 4 7
Iain Harborow(Kingston Maurward) 2 5 5 7 3 2 5 3 -9

Block B RC GT MH DK JR RS RC JD Wins Net Hoops
Richard Carline 4 5 6 3 7 7 7 4 10
Gavin Taylor(Merton) 7 7 4 7 7 5 7 6 12
Mike Huxley(Guildford) 7 5 3 4 7 5 7 4 6
David King 4 7 4 6 7 7 7 5 17
Jeff Rushby(Sussex) 7 5 7 7 7 5 4 4 9
Reginald Soffe 4 2 5 3 1 7 7 2 -12
Robin Coates(Phyllis Court) 0 3 3 1 6 3 6 2 -17
Jay Dyer(Dyffryn) 0 6 1 1 6 3 3 1 -25

Final: Richard Bilton v Gavin Taylor 7-5

Rosemary Faulkner Wins the SCCC GC C level 6th May

12 competitors took place in the first GC C level event to be held at SCCC. Played in two blocks of 6 followed by a cross block to determine the first 4 places, the final was contested between Rosemary Faulkner (SCCC) & Sue Nicholas (Cheam) with Rosemary Faulkner winning 7 – 3. In the match to determine 3 & 4th place, Sue Rice (Reigate) beat Nigel Barton (SCCC) 7 – 5.

The tournament was played in beautiful sunny conditions and the competitors expressed a preference for this one day format.


Advanced Spring Tournament - by Chris_Constable 11/05/2018 @ 09:06

Spring Advanced Tournament

The Southwick Salver

First Round Second Round Third Round Semi-Final Final Winner
Stephen Mulliner Stephen Mulliner +26 Stephen Mulliner +26 Stephen Mulliner +26tp, -17, +13tpo Stephen Mulliner +4, +16
Colin Hemming
Phil Eardley Phil Eardley +22
Robert Alexander
Alan Chance Alan Chance +13 Alan Chance +26 Annabel McDiarmid +26tp
Phil Dunk
Liz Farrow David G Nicholson +23
David G Nicholson
Nigel Polhill Nigel Polhill +17 Annabel McDiarmid +23
Sarah Melvin
David Cook Annabel McDiarmid +25
Annabel McDiarmid
Mark Fawcett Paul Castell +15 Paul Castell +7 Paul Castell +14 Sam Murray +20tp, +25
Paul Castell
Neil Coote John Wells +5
John Wells
Chris Coull Chris Coull +4 Chris Coull +2
David Williams
Gabrielle Higgins
Phil Cordingley Phil Cordingley +2 Sam Murray +11
James Tuttiett
Alan Clark Sam Murray +25tp
Sam Murray

The Egyptian consolation event was won by Alan Chance.


National Croquet Day - by AdminJohn 09/04/2018 @ 14:42

NCD1.jpg

AT SUSSEX COUNTY CROQUET CLUB IN SOUTHWICK

(in Kingston Lane, opposite Shoreham College)

The club will be open to the public from 1.00 until 5.00 for free “have a go” sessions.  

All welcome.  

Afternoon tea will be provided.  

Please wear flat soled shoes.

For further information please contact the Club on
07717 058853


Top

freeguppy.org © 2004-2018 More info ...